Nitrile Powder Free
Finger 5 Mil / Palm 4 Mil
Product Details
| Market Segment | Healthcare / Dental / Laboratory / Veterinary / Food / Beauty / Tattoo |
|---|---|
| Type | Exam |
| Cuff Length | Standard |
| Sterile | No |
| Colour | Blue / Black / Green |
| AQL | 1.5 |
| Glove Code | OCF48NB |
| Available Size(s) | XS / S / M / L / XL / XXL |

Product Specifications
| Physical Dimensions | Milimeter (mm) |
|---|---|
| Gloves Length (mm) | ≥ 240 mm |
| Palm Thickness (mm) | 0.10 ± 0.02 mm |
| Finger Thickness (mm) | 0.12 ± 0.02 mm |
| Physical Properties | ||
|---|---|---|
| Test | Before Aging | After Aging |
| Tensile Strength (MPa) | ≥ 14 | ≥ 14 |
| Elongation at Break (%) | ≥ 500 | ≥ 400 |
| Physical Dimensions | Milimeter (mm) |
|---|---|
| Gloves Length (mm) | ≥ 240 mm |
| Palm Thickness (mm) | 0.10 ± 0.02 mm |
| Finger Thickness (mm) | 0.12 ± 0.02 mm |
| Physical Properties | ||
|---|---|---|
| Test | Before Aging | After Aging |
| Force at Break (N) | ≥ 6N | ≥ 6N |
Reference Standard
- Standard Specification for Nitrile Examination Gloves (ASTM D6319-19, ASTM D6124, ASTM D5151-19, ASTM D412)
- EN 455 (Part 1-4) – Medical Gloves for Single Use
- FOOD SAFE (FDA 21 CFR Part 177.2600 & BS EN 1186)
- PPE EU 2016/425 (EN 374 Part (1,2,4,5) & EN16523-1:2015)
Manufacturing Accreditations
