Latex Powder Free
Finger 7 Mil / Palm 6 Mil
Product Details
| Market Segment | Veterinary / Food / Industrial |
|---|---|
| Type | Exam |
| Cuff Length | Extended |
| Sterile | No |
| Colour | Natural |
| AQL | 1.5 |
| Glove Code | DCF92NR-9 |
| Available Size(s) | XS / S / M / L / XL / XXL |

Product Specifications
| Physical Dimensions | Milimeter (mm) |
|---|---|
| Gloves Length (mm) | ≥ 290 mm |
| Palm Thickness (mm) | 0.16 ± 0.03 mm |
| Finger Thickness (mm) | 0.19 ± 0.03 mm |
| Physical Properties | ||
|---|---|---|
| Test | Before Aging | After Aging |
| Tensile Strength (MPa) | ≥ 18 | ≥ 14 |
| Elongation at Break (%) | ≥ 650 | ≥ 500 |
| Physical Dimensions | Milimeter (mm) |
|---|---|
| Gloves Length (mm) | ≥ 290 mm |
| Palm Thickness (mm) | 0.16 ± 0.03 mm |
| Finger Thickness (mm) | 0.19 ± 0.03 mm |
| Physical Properties | ||
|---|---|---|
| Test | Before Aging | After Aging |
| Force at Break (N) | ≥ 6N | ≥ 6N |
Reference Standard
- Standard Specification for Rubber Examination Gloves (ASTM D3578,
ASTM D412, ASTM D3767, ASTM D5151, ASTM D5712, ASTM D6124) - EN 455 (Part 1-4) – Medical Gloves for Single Use
- FOOD SAFE (FDA 21 CFR Part 177.2600)
- PPE EU 2016/425 (EN 374 Part (1,2,4,5) & EN 16523-1:2015)
Manufacturing Accreditations
