Latex Powder Free
Finger 4 Mil / Palm 3 Mil
Product Details
| Market Segment | Healthcare / Dental / Industrial / Beauty |
|---|---|
| Type | Exam |
| Cuff Length | Standard |
| Sterile | No |
| Colour | Natural |
| AQL | 1.5 |
| Glove Code | OLT50NR |
| Available Size(s) | S / M / L / XL |

Product Specifications
| Physical Dimensions | Milimeter (mm) |
|---|---|
| Gloves Length (mm) | ≥ 240 mm |
| Palm Thickness (mm) | 0.08 ± 0.02 mm |
| Finger Thickness (mm) | 0.10 ± 0.02 mm |
| Physical Properties | ||
|---|---|---|
| Test | Before Aging | After Aging |
| Tensile Strength (MPa) | ≥ 18 | ≥ 14 |
| Elongation at Break (%) | ≥ 650 | ≥ 500 |
| Physical Dimensions | Milimeter (mm) |
|---|---|
| Gloves Length (mm) | ≥ 240 mm |
| Palm Thickness (mm) | 0.08 ± 0.02 mm |
| Finger Thickness (mm) | 0.10 ± 0.02 mm |
| Physical Properties | ||
|---|---|---|
| Test | Before Aging | After Aging |
| Force at Break (N) | ≥ 6N | ≥ 6N |
Reference Standard
- Standard Specification for Rubber Examination Gloves (ASTM D3578,
ASTM D412, ASTM D3767, ASTM D5151, ASTM D5712, ASTM D6124) - EN 455 (Part 1-4) – Medical Gloves for Single Use
Manufacturing Accreditations
