Latex Powder Free
Finger 14 Mil / Palm 11 Mil
Product Details
| Market Segment | Industrial |
|---|---|
| Type | Exam |
| Cuff Length | Extended |
| Sterile | No |
| Colour | Light Blue |
| AQL | 1.5 |
| Glove Code | DCE416NR-9 |
| Available Size(s) | S / M / L / XL |

Product Specifications
| Physical Dimensions | Milimeter (mm) |
|---|---|
| Gloves Length (mm) | ≥ 290 +10 / -5 mm |
| Palm Thickness (mm) | 0.28 ± 0.03 mm |
| Finger Thickness (mm) | 0.36 ± 0.04 mm |
| Physical Properties | ||
|---|---|---|
| Test | Before Aging | After Aging |
| Tensile Strength (MPa) | ≥ 21 | ≥ 18 |
| Elongation at Break (%) | ≥ 750 | ≥ 600 |
| Physical Dimensions | Milimeter (mm) |
|---|---|
| Gloves Length (mm) | ≥ 290 +10 / -5 mm |
| Palm Thickness (mm) | 0.28 ± 0.03 mm |
| Finger Thickness (mm) | 0.36 ± 0.04 mm |
| Physical Properties | ||
|---|---|---|
| Test | Before Aging | After Aging |
| Force at Break (N) | ≥ 6N | ≥ 6N |
Reference Standard
- Standard Specification for Rubber Examination Gloves (ASTM D3578,
ASTM D412, ASTM D3767, ASTM D5151, ASTM D5712, ASTM D6124) - EN 455 (Part 1-4) – Medical Gloves for Single Use
- FOOD SAFE (FDA 21 CFR Part 177.2600)
- PPE EU 2016/425 (EN 374 Part (1,2,4,5) & EN 16523-1:2015)
- NFPA 1950-2025 (NFPA 1999), Standard on Personal Protective
Equipment for Emergency Medical Operations
Manufacturing Accreditations
